Geskiedenis Podcasts

EKONOMIE - Geskiedenis

EKONOMIE - Geskiedenis

Brunei


Brunei is 'n energieryke sultanaat aan die noordelike kus van Borneo in Suidoos-Asië. Brunei spog met 'n goed opgevoede, grootliks Engelssprekende bevolking; uitstekende infrastruktuur; en 'n stabiele regering wat daarop gemik is om buitelandse beleggings aan te trek. Ru -olie en aardgasproduksie is verantwoordelik vir ongeveer 65% van die BBP en 95% van die uitvoer, met Japan as die primêre uitvoermark.
BBP per capita is een van die hoogste ter wêreld, en aansienlike inkomste uit buitelandse beleggings vul die inkomste uit binnelandse koolwaterstofproduksie aan. Bruneiese burgers betaal geen persoonlike inkomstebelasting nie, en die regering bied gratis mediese dienste en gratis onderwys op universiteitsvlak.
Die Bruneise regering wil sy ekonomie diversifiseer van koolwaterstofuitvoer na ander nywerhede, soos inligting- en kommunikasietegnologie en halalvervaardiging, wat volgens Islamitiese wet toegelaat word. Die handel in Brunei het in 2016 en 2017 toegeneem na sy plaaslike ekonomiese integrasie in die ASEAN Economic Community en die verwagte bekragtiging van die Trans-Pacific Partnership-handelsooreenkoms.

1990200020102016
GNI, Atlas -metode (huidige US $) (miljarde)3.224.8912.9413.92
BNI per capita, Atlas -metode (huidige US $)12,46014,68033,30032,890
BNI, PPP (huidige internasionale $) (miljarde)14.1621.6730.4535.16
BNI per capita, PPP (huidige internasionale $)54,73065,03078,34083,090
BBP (huidige US $) (miljarde)3.52613.7111.4
BBP -groei (jaarliks ​​%)1.12.82.6-2.5
Inflasie, BBP -deflator (jaarlikse %)8.42916.7-9.2
Landbou, bosbou en vissery, toegevoegde waarde (% van die BBP)1111
Nywerheid (konstruksie ingesluit), toegevoegde waarde (% van die BBP)62646957
Uitvoer van goedere en dienste (% van die BBP)62676750
Invoer van goedere en dienste (% van die BBP)37362838
Bruto kapitaalvorming (% van die BBP)19132435
Inkomste, toelaes uitgesluit (% van die BBP)........
Netto uitleen (+) / netto lenings (-) (% van BBP)........
State en markte
Tyd benodig om 'n besigheid te begin (dae)....10915
Binnelandse krediet verskaf deur die finansiële sektor (% van die BBP)..38.622.735.5
Belastinginkomste (% van die BBP)........
Militêre uitgawes (% van die BBP)6.44.12.93.5
Mobiele mobiele intekeninge (per 100 mense)0.728.5111.9123.7
Individue wat die internet gebruik (% van die bevolking)095390
Uitvoer van hoë tegnologie (% van vervaardigde uitvoer)..01318
Statistiese kapasiteitsgradering (algehele gemiddelde)........
Globale skakels
Handelsware (% van BBP)91838369
Netto ruilhandel -indeks (2000 = 100)..100181104
Buitelandse skuldaandele, totaal (DOD, huidige US $) (miljoene)........
Totale skulddiens (% van die uitvoer van goedere, dienste en primêre inkomste)........
Netto migrasie (duisende)4322
Persoonlike betalings ontvang (huidige US $) (miljoene)........
Direkte buitelandse belegging, netto invloei (BoP, huidige US $) (miljoene)..61481-151
Netto amptelike ontwikkelingshulp ontvang (huidige US $) (miljoene)3.9......


Kyk die video: COVID-19 Ekonomie Video 2: Wat sê die evangelie oor menswaardigheid en ekonomiese ongelykheid? (Oktober 2021).