Geskiedenis Podcasts

Kazakstan Nuus - Geskiedenis

Kazakstan Nuus - Geskiedenis



Kasakstan nuus

KAZAKHSTAN

In die nuus

Kasakstan is van die lys van nukleêre vermoë verwyder
Kasakstan: Coastal Oil Discovery bevestig


Kazakstan verpletter Italië en herskryf die geskiedenis

OSLO – In die sesde wedstryd van die Wêreldkampioenskap vir yshokkie het die nasionale span van Kazakstan die Italiaanse span met 'n verpletterende telling van 11-3 verslaan. Hierdie uitslag was die grootste oorwinning in die huidige toernooi. En dit is baie aangenaam om daarop te let dat hierdie oorwinning deur die Kazakh -span behaal is.

Volgens die IIHF, met oorwinnings oor oorwinning oor Letland en Finland en 'n regulasie-oorwinning oor Duitsland, het dit baie goed gegaan met Kazakstan, aangesien die Sentraal-Asiatiese nasie sy eerste kwarteindronde ooit by die IIHF-yshokkie-wêreldkampioenskap sien. Fotokrediet: IIHF.

Kazakstan het vroeg in die kragmeting begin toe Stefano Giliati om 02:03 gaan staan ​​en dit net nege sekondes geneem het om te kapitaliseer. Van onder af het Curtis Valk Roman Starchenko by die agterdeur gevind en dit was 1-0 op die wedstryd se eerste hou op die doel.

Maar die soort oortreding was nie 'n aanduiding van wat in die eerste periode sou kom nie, aangesien die Italianers die vloei tot stilstand gebring het. Skote was net 6-5 Italië na 20 minute.

Vrydag gee die nasionale span van Kazakstan, na 'n harde stryd met Kanada, die Maple Leaves 'n uitspeelkans en verloor hulle 2-4. Fotokrediet: IIHF.

Italië het gelykop gelykop met 24:37 gelykgemaak toe Petan Angelo Miceli met 'n agtertoe -aangee gevind het, en die HC Bolzano -voorspeler het geen fout gemaak nie, met sy lang reikafstand om Nikita Boyarkin op die voorste dek te klop.

'Ek het gedink ons ​​was daarin, selfs die skote was nie so erg in die ander wedstryde nie,' sê Miceli. 'Ons het twee goeie periodes gespeel en in die derde keer 'n teleurstelling gehad. Dit is 'n hoë vlak van hokkie, en u kan nie 'n skof neem nie, en ons het 'n ruskans geneem. Ons het strafprobleme gehad en dit het ons gekos. ”

Dit bly vasgebind verby die middelpunt van die wedstryd, maar die Kazakhs het die voorsprong teruggekry en 'n bietjie asem gekry met twee doele van 2:28. Na 'n paar volgehoue ​​druk in die Italiaanse sone, vind Alikhan Asetov Yegor Petukhov wyd oop voor, en hy klop maklik 'n uitgestrekte Justin Fazio.

"Die Italiaanse spelers het my nie baie goed bedek nie, en dit was baie gratis oor die net," verduidelik Petukhov. 'Alikhan het die aangee gemaak en ek het die doel aangeteken. Hierdie doelwit het nie die wedstryd bepaal nie. Daar was nog baie tyd voor ons, so ek het my emosies binne gehou, maar ek was baie gelukkig. ”

Toe kon Yevgeni Rymarov uit 'n stywe hoek die boonste hoek bo-oor Fazio se linkerskouer kies om 3-1 te maak.

'Ek was nie van plan om van daar af te skiet nie, maar die doelwagter het geval en dit het ruimte bo -op geskep, so ek het daarvoor geslaan,' glimlag Rymarov.

"Ons het geweet dat ons sterker is en meer vaardige spelers het, maar hulle het baie goed teen ons verdedig," het Yuri Mikhailis, afrigter van Kazakh, gesê. 'Maar toe ons die tweede en derde doel aangeteken het, het dit beter gegaan. Daarna het die ouens ontspan, beter aangee en goeie kombinasies begin maak. ”

Met twee doele het die Italianers laat in die tweede periode 'n 5-op-3-voordeel vir 1:25 gehad en het dringend 'n doel nodig gehad om weer in die wedstryd te kom. Hulle het naby gekom, maar kon net nie die agterkant van die net kry nie.

Die spanne het in die tweede minuut van die derde tydperk doele aangeteken. Op die kragmeting het Starchenko vir Nikita Mikhailis vir die derde keer in twee wedstryde vir die derde doel in twee wedstryde aangetref, maar 22 sekondes later het Peter Hochkofter 'n agterspeler oor Boyarkin gesit om dit 'n twee- weer doelspel.

Maar Kazakstan het die wedstryd oopgemaak met drie doele in 'n span van 3:34 om dit 'n wedstryd van 7-2 te maak. Eers was dit Valk met nog 'n kragmeting, daarna 'n paar doele deur Likhotnikov, wat sy spoed en sagte hande wys met 'n paar mooi doele.

'Ons het fisies geval, ons het moeg gelyk en was laat,' het die Italiaanse afrigter, Giorgio de Bettin, gesê. 'Na hierdie drie doele in die derde periode het ons geestelik opgegee. Ons moet ontleed wat gebeur het, maar die hoofrede is dat ons op die ou end fisies moeg was en dit nie kon byhou nie. ”

Op daardie stadium is Fazio genadiglik ten gunste van Davide Fadani getrek, wat die jongman 'n halwe tydperk van werk gegee het. Maar die Kazakhs het hom ook geen genade betoon nie. Nadat Petan die derde doel van Italië behaal het, het Kirill Panyukov, Starchenko, Viktor Svedberg en Yegor Shalapov 'n tweemansvoorsprong afgerond. In die derde periode het vier van Kazakhstan se agt doele op die kragmeting gekom.

'Ons is nie eufories nie. Dit kon wees na die eerste wedstryd of na die wedstryd teen Finland. Maar jy sien dat die span by elke wedstryd ingeskakel is en weggegee word. Ons sal ook voortgaan om uit te gaan en al ons energie aan die wedstryd gee vir die uitslag, ”het Yuri Mikhailis, afrigter van die Kazakese na die wedstryd gesê.

'Die bui van die span is tans baie goed,' het Rymarev gesê. 'Ons is tevrede met elke oorwinning, maar ons emosies is in beheer, want ons werk is nie klaar nie. Ons sal die volgende wedstryd benader, net soos die ander, ons spel speel en probeer wen. ”

'Ons het geweet dat dit 'n moeilike wedstryd gaan wees, veral aan die begin en nadat ons gister gespeel het,' het Valk gesê. 'Ons het 'n goeie begin gevind en ons bene 'n bietjie gevind en dit weggetrek. Dit voel goed om beloon te word en te sien hoe 'n paar ouens doele aanteken. Die ouens geniet dit baie. Ons het hierheen gekom met die houding dat ons soort van 'n underdogs is en in elke wedstryd kom wen. "

Benewens die wen met 'n groot telling, met 5 punte (2+3), het Starchenko ook 'n individuele rekord vir die huidige kampioenskap opgestel in terme van die aantal punte wat in een wedstryd behaal is. Na hierdie wedstryd was die kaptein van die Kazakh -span een van die top -drie puntemakers met 7 (3+4) punte saam met die Deen Nicklas Jensen en die Slowaak Peter Cehlarik.

"Met oorwinnings oor Letland en Finland en 'n regulasie oor Duitsland, het dit baie goed gegaan met Kazakstan, aangesien die Sentraal-Asiatiese nasie sy eerste kwarteindronde ooit by die Wêreldkampioenskappe sien", skryf die webwerf van die International Ice Hockey Federation .

Met die oorwinning oor Italië kon Kazakstan selfs die leiers van groep B word, maar slegs vir 'n paar uur. Maandag is die laaste wedstryd teen Noorweë, wat die kans verloor het om in die uitspeelrondes te kom.

Die span van Kazakstan het egter nou 'n rekord opgestel. Die span het meer punte op hierdie toernooi behaal as gedurende die hele tyd van deelname aan die wêreld -elite -kampioenskappe sedert onafhanklikheid.

Glo dat hierdie rekord ook binnekort opgedateer sal word.

Laat die Astana Times -verhale direk aan u gestuur word! Registreer via die webwerf of teken in op ons Twitter en Telegram!


Ekonomiese groei in Kazakstan

2015 2016 2017 2018 2019
Bevolking (miljoen)17.717.918.218.418.6
BBP per capita (USD)6,7937,8569,0028,8199,662
BBP per capita (EUR)6,2537,4487,4977,7158,608
BBP (USD miljard)120141163162180
BBP (miljard euro)110133136142160
Ekonomiese groei (BBP, jaarlikse variasie in %)1.21.14.14.14.5
Verbruik (jaarlikse variasie in %)1.81.21.56.15.8
Belegging (jaarlikse variasie in %)4.23.04.55.411.9
Industriële produksie (jaarlikse variasie in %)-1.6-1.27.24.13.9
Werkloosheidsyfer5.14.94.94.8-
Fiskale balans (% van BBP)-2.2-1.6-2.7-1.3-1.9
Openbare skuld (% van die BBP)22.828.226.326.025.2
Geld (jaarlikse variasie van M2 in %)8.046.27.57.111.0
Inflasiekoers (VPI, jaarlikse variasie in %, eop)13.68.57.15.35.4
Inflasiekoers (VPI, jaarlikse variasie in %)6.614.77.46.05.2
Polisrentekoers (%)16.0012.0010.259.259.25
Wisselkoers (teenoor USD)340.6333.7332.8384.3382.9
Wisselkoers (teenoor USD, aop)223.3342.0326.3345.2383.0
Wisselkoers (teenoor EUR)369.9350.9399.3440.8429.3
Wisselkoers (teenoor EUR, aop)247.5378.6369.0407.0428.7
Lopende rekening (% van BBP)-5.0-5.8-3.1-0.1-3.6
Lopende rekeningsaldo (USD miljard)-6.0-8.1-5.1-0.2-6.5
Handelsbalans (miljard dollar)11.69.316.725.619.1
Uitvoer (miljard dollar)44.835.547.359.857.8
Invoer (miljard dollar)33.226.230.634.238.7
Uitvoere (jaarlikse variasie in %)-43.3-20.833.326.5-3.3
Invoer (jaarlikse variasie in %)-21.8-21.016.512.013.0
Internasionale reserwes (USD)27.929.731.030.929.0
Buiteskuld (% van BBP)12711610297.987.1

Middeleeuse geskiedenis van Desht-i Qipchaq

As deel van die program Modernisering van openbare bewussyn het Astana 'n internasionale konferensie aangebied waar wetenskaplikes uit 13 verskillende lande deelgeneem het. Die wetenskaplikes het die vorming van die Qipchaq -gemeenskap, die etniese en kulturele bande van Qipchaqs met ander nasionaliteite bespreek, asook die teenwoordigheid van die Qipchaq -voetspore in argitektoniese monumente in verskillende lande. Verlede jaar het 'n groep navorsers onder leiding van die Kazakse reisiger Sapar Iskakov begin en volg die voetspore van voorouers en ekspedisie. Hulle het veral lande besoek, Kirgisië, Oesbekistan, Indië, Mongolië, Hongarye, Frankryk, Italië en Egipte. Geleerdes het daarin geslaag om inligting oor die geskiedenis van Kazakstan in elke land te vind.

SAPAR ISKAKOV, OPENBARE FIGUUR, CURATOR, EXPEDITION:

- Ons was slegs in 30 lande. Volgende jaar beplan ons om meer as 20 lande, ongeveer 50 lande, te besoek. Spore van ons voorouers word oral bewaar in die vorm van argitektoniese monumente, geskrifte, boeke, in die kultuur en taal van plaaslike mense, name van riviere, berge en terrein. Ons het 'n staat met 'n grens gehad. Dit word aangedui op die kaarte wat in biblioteke van Venesië en Rome geleë is. Daar was khans lank voor Genghis Khan. Ek het meer as 25 Qipchaq -khans getel.

Argeoloë het meer as 10 kaarte van die 14-18 eeue gevind. Dit kan nuwe bladsye uit die geskiedenis van antieke Kazakstan onthul. Volgens die navorsers sal die nuwe data in die skoolhandboeke opgeneem word.

ORDENBEK MAZBAYEV, DIREKTEUR, TOERISME EN GEOGRAFIE -DEPARTEMENT, GUMILYOV EURASIESE NASIONALE UNIVERSITEIT:

- Tydens die ekspedisie het ons middeleeuse kaarte gevind, die Qipchaq -woordeboek Codex Kumanikus, die Katalaans -kaart ensovoorts. Hierdie artefakte moet bestudeer word. 'N Boek word gepubliseer en 15-20 dokumentêre films word na die uitslag van hierdie konferensie vrygestel.

Volgende jaar beplan wetenskaplikes om Japan, Suid -Korea, China, Sirië, Palestina, Israel, Turkye, Bulgarye en ander lande te besoek.


Oorsigkaart van Kazakstan

Die kaart hierbo is die wêreld se grootste land sonder toesluit, Kazakstan. Die kaart kan afgelaai, gedruk en gebruik word vir kleur- en kaartwysings.

Die kaart hierbo verteenwoordig die transkontinentale nasie van Kazakstan in Eurasië. Dit is die wêreld se grootste land sonder grense.


Argeoloë ontdek die 'goue man' van die Saka -begraafplaas in Kazakstan

Verlede week het Ancient Origins berig oor die fassinerende ontdekking van 'n goue skat wat die ou Saka -mense in 'n grafheuwel in Kazakstan agtergelaat het. Dit is een van die belangrikste vondste genoem om argeoloë te help om die geskiedenis van die antieke Skithiese subgroep te ontrafel. Nou het argeoloë die ontbrekende element van die Saka -grafheuwel gevind - 'n 'goue man'.

Volgens Archeology News Network is die mummie van 'n Saka-man wat in die 8ste-7de eeu vC gesterf het, in die grafheuwel van Yeleke Sazy in die afgeleë Tarbagatai-berge in die ooste van Kazakstan gevind. Hy is dood toe hy net 17 of 18 jaar oud was en na raming was hy 165-170 sentimeter lank.

Die 'goue man' wat in die Saka -grafheuwel gevind word. (akimat van die Oos -Kasakstan -streek)

Daar is planne om meer oor die man uit te vind, soos die hoofargeoloog Zeinolla Samashev gesê het: 'Ons sal gesigsrekonstruksie uit die skedel van hierdie jong man doen, DNA uit die bene onttrek om uit te vind in die omgewing waarin mense destyds gewoon het, om meer te leer oor hul daaglikse lewe en gewoontes ”.

Die ministerie van inligting en kommunikasie van Kazakstan het verduidelik waarom die menslike oorskot die blink bynaam gekry het: 'Toe hy begrawe was, was die jong man in goud geklee, en al sy klere was met goue krale geborduur. Die man is begrawe met 'n massiewe goue torc om sy nek (wat sy edele oorsprong aandui) en 'n dolk in 'n goue pylkoker langs hom. "

Die man se oorskot is van die terrein verwyder vir ontleding. (ZNAJ.ua)

Dit pas goed by die vorige ontdekking van 3000 goue artefakte in die kurgan (grafheuwel). Argeoloë het plate opgegrawe, halssnoere met edelgesteentes, oorbelle, pragtig gemaakte beeldjies van diere en goue krale wat moontlik gebruik is om Saka -klere te versier.

Die vonds stem ook ooreen met die oortuiging dat elite -lede van die kultuur in die Saka -grafheuwel ter ruste gelê is. Soos Yegor Kitov, 'n antropoloog by die Institute of Ethnology and Anthropology van Moskou, gesê het: "Die vondste en die grootte van die heuwel dui daarop dat die jong man wat daar begrawe is, 'n hoë sosiale status het." Kitov stel ook voor: "Die liggaam is gemummifiseer om tyd toe te laat vir diegene wat van ver kom om van die man afskeid te neem," en toon verder 'n voorbeeld van die man se sosiale status in sy tyd.

Hierdie goue krale sou gebruik word om sy klere te versier. (ALTAYNuus)

Die grafheuwel wat die oorskot van die man bevat, is deur lede van die Saka -kultuur geskep. Dit was 'n Skithiese nomadiese groep wat 'n Iraanse taal gepraat het en op die Eurasiese steppe gewoon het. Die Saka word die beste onthou as vaardige ruiters en metaalwerkers. Danial Akhmentov, hoof van die Oos -Kasakstan streeksadministrasie, merk op die vakmanskap van die Saka in die skatte wat onlangs onthul is uit die grafheuwel: “Die vondste dui op die hoë vlak van tegnologiese ontwikkeling in die vervaardiging van goue juweliersware in die 8ste eeu v.C., wat in draai, dui op die hoë beskawingspeil op daardie tydstip, ”het hy gesê.

Een van die goue beeldjies wat in die skat gevind is. (akimat van die Oos -Kasakstan -streek)

Dit is bekend dat die Saka lede van die elite in hul kurgans begrawe het, gewoonlik in pare of as 'n familie -eenheid. Dit beteken dat daar moontlik nog ander geraamtes in die grafheuwel van Yeleke Sazy is. Daar is nog meer planne om op te grawe in die gebied, omdat ramings daarop dui dat daar 200 begraafplase in verskillende bewaringstoestande in die omgewing kan wees. Ongelukkig word geglo dat plundery in ten minste sommige van die kurgane 'n probleem was.

Akhmetov het gesê dat die ontdekking van die grafheuwel 'toon dat die mense van Kazakstan afstam van 'n groot kultuur' en 'ons 'n heeltemal ander siening van die geskiedenis van ons mense gee'.

Bo -prent: Die skedel van die 'goue man' wat in die Saka -grafheuwel gevind is. Bron: akimat van die Oos -Kasakstan -streek


Nuwe geslagte arendjagters

FIGUUR 2.7. Aisulu, op 5 -jarige ouderdom, leer 'n jong arend balanseer terwyl hy op 'n perd sit. (Foto 2010 Mongolië, met vergunning van Bek, backtobektravel.com)

In 2010, op 5 -jarige ouderdom, het Aisulu haar pa Ardak begin help om 'n arend op te lei. Aisulu se ouers het haar wens om 'n burkitshi op 11 -jarige ouderdom en het opgemerk dat haar oupa baie trots sou wees. Tydens die Ulgii-fees in 2014, terwyl Bell Aisholpan verfilm het, trek nog 'n jong arendjagter in opleiding aandag: Amanbol, die 9-jarige dogter van die bürkitshi verskyn in die bekroonde dokumentêr "The Eagle Hunter's Son" (2009, regisseur Renè Bo Hansen). Die film vertolk haar ouer broer Bazarbai toe hy 12 was. Na hul pa se dood, het Bazarbai Amanbol begin leer om 'n arendjagter te wees. Soos die Belgiese fotograaf Stefan Cruysberghs opgemerk het, is Amanbol en Bazarbai “die nuwe generasie [wat] sal sorg dat hierdie ou tradisies lewend gehou word”.

FIGUUR 2.8. Amanbol by Eagle Festival, Ulgii, Mongolië, 2014. (Foto met vergunning van Stefan Cruysberghs)

FIGUUR 2.9. Amanbol en Bazarbai, broer en suster arendjagters, 2014. (Foto deur Terry Allen)

In 2015 het Aisholpan en Amanbol saam met 'n derde jong meisie die Ulgii -fees bygewoon bürkitshi vakleerling. Sy is die dogter van Shohan, 'n prominente arendjagter in Mongolië.

FIGUUR 2.10. Shohan se dogter, Eagle Festival, Ulgii, Mongolië, 2015. (Foto: Marion Demanet)


Die nywerheid vorm 'n prominente sektor van die Kazakse ekonomie, maar dit het minder as 'n tiende van die inheemse Kazakse in diens. Vervaardigingsbedrywe wat hoofsaaklik Russiese en Oekraïense werknemers gebruik, vervaardig gietyster, gewalste staal, sement, chemiese kunsmis en verbruikersgoedere. Plante in Temirtaū en Qaraghandy produseer staal. Die land, met sy nie -ysterhoudende metallurgie in die ooste, is 'n belangrike produsent van koper en koper. Die brandstofproduksie van Kazakstan het toegeneem met die ontginning van steenkool uit die Qaraghandy- en Ekibastuz -wasbakke.

Vleisverpakkingsaanlegte is op baie gebiede bedrywig, maar daar bestaan ​​hoofsaaklik roomye in gebiede wat deur Slawiërs in die noorde en ooste gevestig is. Suikerraffinaderye is in die suide geleë in die gebiede Taldyqorghan (Taldy-Kurgan) en Almaty. Vrugte en groente inmaak, graan maal, brou en wyn maak een van die ligte nywerhede. Sintetiese vesels kom van 'n fabriek in Qaraghandy en farmaseutiese produkte van 'n fabriek in Shymkent (Chimkent).


NASIONALE RUIMTE -AGENTSKAP VAN KAZAKHSTAN

Soos die Amerikaanse president Joe Biden en sy Russiese eweknie Vladimir Poetin hul eerste beraad van aangesig tot aangesig in Genève op Woensdag gehou het, het China en.

Die drie het Woensdag met verslaggewers vergader vanuit 'n kiemvrye kamer, ure voordat hulle Donderdagoggend sou ontplof.

Die satelliete is om 11:03 uur deur 'n Long March-2D-vuurpyl van die Taiyuan Satellite Launch Center in die noordelike Shanxi-provinsie gelanseer.

China het Donderdag die eerste van 'n nuwe generasie meteorologiese satelliet suksesvol gelanseer in die beplande baan wat in die.

Die lang Maart-7 Y3-vuurpyl, met Tianzhou-2, het van die Wenchang-ruimtetuig se lanseerplek aan die kus van die suidelike eiland, bl.

Die nuutgekalfde berg, wat deur wetenskaplikes A-76 aangewys is, is opgemerk in onlangse satellietbeelde wat deur die Copernicus Sentinel-1-missie geneem is.

Beijing het miljarde in sy ruimteprogram gepomp in 'n poging om grondslag te maak vir die baanbrekers Rusland en die Verenigde State, met ambisieuse pr.

Planne vereis dat 'n rover 'n paar dae met diagnostiese toetse in die lander moet bly voordat hy 'n oprit afrol om 'n ysige gebied van Mars k te verken.

Die foutlose bekendstelling van LM5B dui daarop dat Chinese ruimte -ingenieurs die meeste velde wat verband hou met menslike ruimtevlug en mdash van aanlegte te bemeester het.

Die Chinese vaartuig, genaamd Tianwen-1, het sedert Februarie om die planeet wentel, en sal na verwagting 'n landingsvoertuig op 'n moeilike afdraande stuur.

Evolusie en prestasies van die Indiese ruimteprogram en ruimte-samewerking tussen Indië en Frankryk en besonderhede van die onlangse ruimtehervormings wat aangekondig is b.

OneWeb het 'n ooreenkoms aangegaan met filiale van Kazakhstan en die Ministerie van Digitale Ontwikkeling, Innovasie en Lugvaartbedryf, die nasionale.

'Die regering van Kazakstan sien steeds die belangrikheid daarvan om die digitale kloof te oorbrug en die digitalisering van sy ekonomie moontlik te maak.

Die doel van uitruilings was om die risiko van 'n botsing te verlaag, aangesien hul ruimtetuie om die rooi planeet, Suid-China in Hongkong, wentel.

Bronne het gesê dat die regering saam met die Defense Space Agency wat gestig is nadat die kabinetskomitee oor veiligheid goedgekeur het, ook goedgekeur het.

Dit was onduidelik hoeveel mense aan boord was of as daar mense dood is.

Dit is 'n groot stap wat die administrasie van luitenant -goewerneur geneem het, wat sal help om die vloedrisiko's te voorspel in terme van verwagte lewensverlies.

Sedert die lansering op 23 Julie 2020 het die Mars -sonde 'n beeld geneem wat die aarde en die maan toon, asook verskeie selfies geneem.

Volgens die Kazakse president bly die grootste uitdaging die koronaviruspandemie, wat diep lyding onder die mense veroorsaak.


ASEM: geskiedenis, temas en belangrikheid

Van 18 tot 19 Oktober, 2018, Brussel, België, bied die 12de beraad van Asië-Europa-byeenkoms (ASEM) aan, wat deur die president van Kazachstan, Nursultan Nazarbayev, besoek word. Vir die eerste keer is die ASEM-beraad in Maart 1996 in Bangkok, Thailand gehou. Die idee van die vergadering tussen Asië en Europa is aanvanklik deur die premier van Singapoer, mnr. Goh Chok Tong, op die derde ekonomiese/Europese beraad tussen Europa en Oos-Asië voorgelê. , met die doel om die betrekkinge tussen Asië en Europa te versterk. Sedertdien word ASEM elke twee jaar gehou. Hierdie beraad word alternatiewelik in Asië en Europa gehou. Watter temas is deur die jare by ASEM bespreek? Wat om te verwag van die komende beraad? Lees meer in die hersieningsmateriaal van die inligtingsagentskap Strategy2050.kz.

Ondersteun deur Frankryk, wat destyds die EG-presidentskap beklee het, en wat die idee onder die lidlande van die Europese Unie bevorder het, is 'n eposmakende “Asia-Europe Meeting ” gehou in 1996. Die leiers uit 25 lande van Asië en Europa sowel as die Europese Kommissie het die Eerste Asia-Europe Meeting (ASEM1) bygewoon. ASEM1 was die begin van 'n nuwe forum wat bespreking tussen Asië en Europa moontlik maak, aangesien twee groot streke dinamiese veranderings en ontwikkeling ondergaan in die wêreld na die koue oorlog.

Tans bring ASEM 53 vennote byeen, waaronder die Europese Unie, 30 Europese lande (28 EU -lidlande, Noorweë, Switserland), 21 Asiatiese lande, die ASEAN -sekretariaat. ASEM -vennote verteenwoordig: 55 persent van die wêreldwye handel, 60 persent van die wêreld se bevolking, 65 persent van die wêreldwye BBP, 75 persent van die wêreldwye toerisme.

Kazakstan het formeel by ASEM aangesluit tydens die tiende Asië-Europa-byeenkoms (ASEM10) wat in Oktober 2014 in Milaan, Italië, gehou is.

By die ontleding van die hooftemas wat tydens die afgelope elf ASEM -beraadse bespreek is, het die vennote meestal mening uitgespreek oor politieke, ekonomiese, kulturele en sosiale temas. Daar was besprekings oor die maniere om die dialoog en samewerking tussen Asië en Europa te verdiep oor die wêreldwye uitdagings wat die internasionale gemeenskap in die gesig staar, soos die versterking van multilateralisme, volhoubare ontwikkeling en dialoog tussen kulture en beskawings.

Die tema van ASEM2 (Londen, 1998) was gewy aan die Asiatiese ekonomiese situasie, die Asiatiese en Europese reaksies en samewerking met betrekking tot die Asiatiese finansiële krisis.

In 2000 in Seoul by ASEM3 bevestig die leiers hul wil om die dialoog en samewerking tussen Asië en Europa in die 21ste eeu te versterk.

Twee verklarings, die “ASEM Copenhagen Political Declaration for Peace on the Korean Peninsula ”, en die “ASEM Copenhagen Declaration on Cooperation against International Terrorism ” is aangeneem tydens ASEM4 wat in 2002 in Kopenhagen gehou is.

Vietnam het in 2004 die ASEM5 in Hanoi aangebied, waar die leiers die deelname van 13 lande (Kambodja, Laos en Myanmar van Asiatiese kant en 10 nuwe EU -lidlande van die EU -kant) aan ASEM goedgekeur het. Hulle het besprekings gevoer onder die tema “ Verdere herlewing en versterking van die Asië-Europa-vennootskap en, benewens die verklaring van die voorsitter, aanvaar hulle ook die Hanoi-verklaring oor 'n nader ASEM-ekonomiese vennootskap en die “ASEM Verklaring oor dialoog tussen kulture en beskawings ”.

By ASEM 6 in Helsinki, in 2006, het die leiers gesprekke gevoer onder die oorkoepelende tema van 󈫺 Years of ASEM, Global Challenges – Joint Responses ”.

ASEM 7 is gehou in Beijing, China in 2008. Die leiers het die verklaring van die sewende vergadering tussen Asië en Europa oor die internasionale finansiële situasie uitgereik as hul algemene boodskap aan die internasionale gemeenskap oor die internasionale finansiële krisis wat vinnig vererger het na die “Lehman Brothers shock ” in September.

Australië, Nieu -Seeland en Rusland het formeel by ASEM aangesluit by ASEM8 in Brussel, België in 2010. Die leiers het gesprekke gevoer onder die hooftema “Quality of Life ”.

Bangladesj, Noorweë en Switserland het formeel by ASEM aangesluit by ASEM9 in Vientiane, Laos in 2012. Die leiers het gesprekke gevoer onder die hooftema “Friends for Peace, Partners for Prosperity ”.

By ASEM10 in 2014 het die leiers gesprekke gevoer onder die hooftema Verantwoordelike vennootskap vir groei en veiligheid.

In 2016 was ASEM sy twintigste jaar sedert sy ontstaan. ASEM11 is gehou in Ulaanbaatar, Mongolië onder die hooftema 20 Years of ASEM: Partnership for the Future through Connectivity en het die verklaring van ASEM -leiers oor internasionale terrorisme en die Ulaanbaatar -verklaring uitgereik. In hierdie verklaring is die hoofde van lidlande/organisasies ingestem om 1 Maart as die ASEM -dag aan te wys.

ASEM12 sal staatshoofde of regerings van 51 Europese en Asiatiese lande, verteenwoordigers van die Europese Unie, die sekretaris-generaal van die Vereniging van Suidoos-Asiatiese Nasies (ASEAN), president van die Europese Raad, Donald Tusk, president van die Europese Kommissie, Jean-Claude Juncker.

Besprekings sal fokus op die tema “Europa en Asië: wêreldwye vennote vir wêreldwye uitdagings ”.

Daarbenewens sal verskeie byeenkomste in Brussel plaasvind in die konteks van die ASEM -beraad: die jong ASEF -leiers, die ekonomiese forum van Asië -Europa, die ASEM -sakeforum.

Kazakstan is die enigste deelstaat in Sentraal -Asië wat die status van lid van hierdie forum ontvang het. Dit bevestig die buitelandse beleid van die president Nursultan Nazarbayev om die dialoog en samewerking tussen die twee vastelande op 'n wye verskeidenheid terreine te versterk, insluitend handel en belegging, konnektiwiteit, volhoubare ontwikkeling en klimaat, veiligheidsuitdagings soos terrorisme, nie-verspreiding, kuberveiligheid , onreëlmatige migrasie.