Geskiedenis Podcasts

1824 Presidensiële verkiesings - Geskiedenis

1824 Presidensiële verkiesings - Geskiedenis

1824 Verkiesingsuitslae Jackson vs Adams VS

Die veldtog om Monroe as president op te volg, het vroeg begin, met baie verskillende kandidate wat voorgestel word. Dit het gou neergekom op vier lewensvatbare kandidate: William Crawford, minister van finansies, John Q. Adams, Henry Clay en generaal Andrew Jackson. Crawford was die eerste wat 'n amptelike kandidaat was, en is gekies deur die koukus van Republikeinse kongreslede. Om deur 'n koukus gekies te word, het die kanse van Crawford in werklikheid benadeel toe hy geïdentifiseer word met 'n stelsel van keuring wat buite guns was. Elkeen van die genomineerdes verteenwoordig 'n ander geografiese deel van die land. Soos in die presidensiële veldtogte algemeen geword het, het die destydse koerante baie gunstige artikels geskryf oor diegene wat hulle ondersteun het.
Omgekeerd het koerante diegene wat hulle met gif teëgestaan ​​het, aangeval. Hulle het bespot oor hoe swak Adams aangetrek was en sy 'Engelse' vrou. Hulle het Clay ''n dronkaard en dobbelaar' genoem. Hulle het aangekla dat Crawford onwettige dade gedoen het terwyl hy in die amp was, en beskuldig Jackson van moord.

Dit het duidelik geword dat geen kandidaat die meerderheid van die algemene stemme of die verkiesings stemme gekry het nie. Andrew Jackson was duidelik voor, met 99 verkiesingsstemme en 152,901 gewilde stemme. Adams het 84 kiesstemme en 11 023 gewilde stemme gehad. Crawford was 'n swak derde, en Clay het agter gebring.

Aangesien geen kandidaat 50% van die kiesstemme gekry het nie, het die Huis ingevolge die bepalings van die twaalfde wysiging van die grondwet vir die president gestem. Elke staat het een stem, en slegs die drie top -ontvangers het deelgeneem. Klei wat vierde gekom het, kon nie meeding nie. Clay was van mening dat Adams die beste gekwalifiseerde president was. Hy het nie gedink dat Jackson se sukses as generaal beteken dat hy gereed was vir die presidensie nie en ondersteun Adams dus. Adams het later Clay as sy minister van buitelandse sake gekies en sodoende die weg gebaan vir aanklagte dat dit 'n 'korrupte winskopie' was.

Staatsresultate in 1824

Gewilde resultate in 1824

AdamsJacksonKleiCrawfordTotale stemme
StemmePctStemmePctStemPctStemmePct
Alabama2,42217.89,42969.3960.071,65612.213,600
Connecticut7,49470.400001,96518.59,459
Illinios1,51632.51,27227.21,03622.284718.14,671
Indiana3,07119.47,444475,31633.615,831
Kentucky006,35627.216,98272.80023,338
Maine10,28981.500002,33618.512,625
Maryland14,63144.114,52243.76952.13,36410.133,212
Massachusetts30,68773Ander11,36942,056
Mississippi1,65433.83,12163.8001192.44,894
Missouri1594.61,166342,04259.5320.93,399
New Hampshire9,38993.600006436.410,032
New Jersey8,30941.910,33352.1001,196619,838
Noord-Carolina0020,231560015,62243.335,853
Ohio12,28024.518,4893719,25538.550,024
Pennsylvania5,44111.635,73675.91,6903.64,2068.947,073
Rhode eiland2,14491,500002,3448.54,488
Tennessee216120,19797.5003121.520,725
Virginia3,41922.22,97519.44192.78,55855.715,371

Amerikaanse presidentsverkiesing van 1828

Ons redakteurs gaan na wat u ingedien het, en bepaal of hulle die artikel moet hersien.

Amerikaanse presidentsverkiesing van 1828, Amerikaanse presidentsverkiesing wat in 1828 gehou is, waarin die demokraat Andrew Jackson die Nasionale Republikein John Quincy Adams verslaan het.

Die uitslae van die Amerikaanse presidentsverkiesing in 1828 word in die tabel verskaf.

Amerikaanse presidentsverkiesing, 1828
presidensiële kandidaat politieke party verkiesingsstemme gewilde stemme
Bron: Amerikaanse kantoor van die federale register.
Andrew Jackson Demokraties 178 647,286
John Quincy Adams Nasionale Republikein 83 508,064

Die presidentsverkiesing gaan na die Huis van Verteenwoordigers

Aangesien geen presidentskandidaat 'n meerderheid van die totale verkiesingsstemme tydens die verkiesing van 1824 ontvang het nie, besluit die Kongres om die presidentsverkiesing aan die Huis van Verteenwoordigers oor te dra, soos bepaal deur die 12de wysiging van die Amerikaanse Grondwet.

Tydens die verkiesing in November 1824 was 131 verkiesingsstemme, net meer as die helfte van die 261 totaal, nodig om 'n kandidaat -president te kies. Alhoewel dit geen uitwerking op die uitslag van die verkiesing gehad het nie, is gewilde stemme vir die eerste keer in hierdie verkiesing getel. Op 1 Desember 1824 is die uitslae bekend gemaak. Andrew Jackson van Tennessee het 99 verkiesings- en 153,544 gewilde stemme gekry John Quincy Adams en die seun van John Adams, die tweede president van die Verenigde State, het 84 verkiesings- en 108,740 stemme gekry, minister van buitelandse sake, William H. Crawford, wat voorheen 'n beroerte gehad het. die verkiesing, het 41 verkiesingsstemme gekry en verteenwoordiger Henry Clay van Kentucky  won 37 verkiesingsstemme.

Soos bepaal deur die Grondwet, is die verkiesing daarna aan die Huis van Verteenwoordigers oorgedra. Die 12de wysiging lui dat as daar geen kiesmeerderheid is nie, slegs die drie kandidate wat die gewildste stemme kry, in die huis oorweeg sal word. Verteenwoordiger Henry Clay, wat uit die Huis gediskwalifiseer is as 'n vierde plek, het ingestem om sy invloed te gebruik om John Quincy Adams te laat verkies. Clay en Adams was albei lede van 'n los koalisie in die kongres wat teen 1828 as die National Republikeine bekend geword het, terwyl Jackson se ondersteuners later by die Demokratiese Party georganiseer is.


23d. Die verkiesing van 1824 en die "korrupte winskopie"


Henry Clay was drie keer 'n kandidaat vir die presidensie en die hoofargitek van die kompromie van 1850, wat slawerny aan die voorpunt van debatte in die kongres gebring het.

Die presidentsverkiesing van 1824 was die finale ineenstorting van die Republikeins-Federalistiese politieke raamwerk. Vir die eerste keer het geen kandidaat as 'n federalis deelgeneem nie, terwyl vyf belangrike kandidate as demokraties-Republikeine meegeding het. Dit is duidelik dat geen partystelsel in 1824 funksioneer nie. Die amptelike kandidaat van die Demokratiese Republikeine om Monroe te vervang, was William H. Crawford, die sekretaris van die tesourie. 'N Voorsitter van die Republikeine in die kongres het hom gekies, maar hierdie steun van party -insiders was 'n aanspreeklikheid, aangesien ander kandidate 'n meer oop proses gevra het om kandidate te kies.

Die uitslag van die baie noue verkiesing het politieke leiers verras. Die wenner in die uiters belangrike kieskollege was Andrew Jackson, die held van die oorlog van 1812, met nege en negentig stemme. Hy is gevolg deur John Quincy Adams, die seun van die tweede president en Monroe se minister van buitelandse sake, wat vier en tagtig stemme gekry het. Intussen het Crawford baie agter geraak met slegs een-en-veertig stemme. Alhoewel dit lyk asof Jackson 'n geringe oorwinning behaal het, met 43 persent van die algemene stemme teenoor slegs 30 persent vir Adams, sou hy nie die sesde president van die land wees nie. Omdat niemand 'n meerderheid stemme in die kieskollege gekry het nie, moes die Huis van Verteenwoordigers kies tussen die twee voorste kandidate.


Nadat hy die presidentskap in 1828 aan Andrew Jackson verloor het, is John Quincy Adams verkies tot die Huis van Verteenwoordigers waar hy tot sy dood in 1848 gedien het.

Henry Clay, die speaker van die Huis van Verteenwoordigers, beklee nou 'n beslissende posisie. As presidentskandidaat self in 1824 (hy eindig vierde in die kieskollege), het Clay 'n paar van die sterkste aanvalle op Jackson gelei. In plaas daarvan dat die land se topkantoor na 'n man gaan wat hy verafsku, het die Kentuckian Clay 'n koalisie van Ohio Valley en New England gesmee wat die Withuis vir John Quincy Adams verseker het. In ruil daarvoor noem Adams Clay sy staatsekretaris, 'n posisie wat vir die vorige vier bestuurders die wegspringplek na die presidensie was.

Hierdie reëling was egter skaars voordelig vir Adams of Clay. Die antagonistiese presidensiële wedloop van 1828 het onmiddellik as 'korrupte winskopie' deur ondersteuners van Jackson veroordeel, feitlik begin voordat Adams selfs die amp aangeneem het. Vir Jacksonians simboliseer die Adams-Clay-alliansie 'n korrupte stelsel waar elite-insiders hul eie belange nagestreef het sonder om na die wil van die mense te luister.

Die Jacksonians het natuurlik hul saak onderskat, Jackson het in 1824 by die algemene stemming baie minder as 'n meerderheid gekom. Maar toe die Adams -administrasie steeds 'n sterk federale rol in ekonomiese ontwikkeling bevoordeel, veroordeel Jacksonians hul politieke vyande as die regering bevoordeel om hul vriende en ekonomiese elite te beloon. Daarteenoor het Jackson hom voorgedra as 'n voorstander van die gewone mens en sodoende die demokratisering van die Amerikaanse politiek bevorder.


Dink 2020 is sleg? Die verkiesing van 1824 was die naaste in die Amerikaanse geskiedenis

Miskien kan die verkiesing in 2020 geklassifiseer word as een van die strengste wedrenne in die Amerikaanse geskiedenis, met resultate wat nie eers meer as 48 uur na die verkiesingsdag bepaal is nie. Politici en historici wys egter op vorige verkiesings, waar die jaagtog nog meer mededingend en uitputtend was. En 1824 was die gekste van almal.

Die soektog na 270 stemme vir die kieskollege om 'n oorwinning in die Withuis vir die presidensiële wedloop in 2020 te verseker, is onder spanning geplaas en het die meningspeilers ekstra ondersoek, aangesien staats- en nasionale stembusse die weg gebaan het vir 'n Joe Biden -grondverskuiwing. Maar die kiesers het nog nie die resultate gesien nie, want die marges tussen president Donald Trump en Biden bly vlymskerp, met vier van die ongeroepe state wat die voormalige vise-president met ongeveer een persent laat posvat.

Miskien kan die verkiesing in 2020 geklassifiseer word as een van die strengste wedrenne in die Amerikaanse geskiedenis, met resultate wat nie eers meer as 48 uur na die verkiesingsdag bepaal is nie. Politici en historici wys egter op vorige verkiesings, waar die jaagtog nog meer mededingend en uitputtend was.

Wat kan nouer wees as die presidentsverkiesing in 2020?

Na "die era van goeie gevoelens"

Ondanks die soeke na eenheid, kom vier kandidate na vore in die verkiesing van 1824: John Quincy Adams, Henry Clay, Andrew Jackson en William H. Crawford.

Terwyl Adams en Crawford 'n borrelende vete in die Demokraties-Republikeinse Party opgebou het, alhoewel hulle saam in die kabinet van president James Monroe gedien het, het Jackson, 'n 'militêre bevelvoerder', die kandidaat geword wat tradisionele politici teëgestaan ​​het en beklemtoon dat hy 'korrupte' sou vernietig ”Aristokrate as hy president sou word.

Die stywe verkiesingsuitslae het wroeging onder kiesers sowel as by die kandidate self veroorsaak, aangesien geen presidensiële kandidaat 'n meerderheid van die aantal verkiesingsstemme aangegryp het om 'n plek in die Withuis te verseker nie. 'N Kandidaat het destyds 131 verkiesingsstemme nodig gehad - effens meer as die helfte van die totale stemkollege, wat 261 was.

Die resultate is eers op 1 Desember 1824 bekend gemaak. Jackson het gelei in terme van verkiesingsstemme en in die algemene stemming, en het 99 stemme verdien met ongeveer 41 persent van die gewilde stemme, met Adams wat agter was met 84 stemme en ongeveer 31 persent van die gewilde stemme, gevolg deur Crawford, wat 'n beroerte gehad het tot die verkiesing, met 41 stemme en 11 persent van die algemene stemme en Clay met 37 stemme.

Terwyl Adams 'n oorwinning in New England behaal het, het Jackson en Adams die mid-Atlantiese state verdeel. Jackson en Clay het ook die Westerse state verdeel, en Jackson en Crawford het 'n brug in die Suide gesien wat die kandidate se streeksondersteuning bevestig.

Sonder 'n duidelike verkiesingsoorwinning het die kongres die verkiesing na die Huis van Verteenwoordigers gedruk om die finale uitslae te bepaal, soos gelei deur die 12de wysiging.

Die wysiging lui dat indien daar geen verkiesingsmeerderheid is nie, die drie voorste kandidate vir algemene stemme op huisvlak oorweeg sal word.

Clay-wat minder as 13 persent van die algemene stemme behaal het-is uit die wedloop gediskwalifiseer, aangesien hy die vierde kandidaat was.

Die wetgewer van Kentucky het 'n mosie ingestel aan Clay, wat vir Kentucky gedien het as die speaker van die huis, om hom die afgevaardigde van die staat te ondersteun. Maar eerder as om die steun te verwelkom, moedig hy die wetgewer aan om Adams se kandidatuur te ondersteun. Beide Clay en Adams het 'n 'los koalisie' in die kongres aangeneem wat jare later as die Nasionale Republikeine verskyn het.

Clay se wydverspreide steun het Adams se presidensiële kandidatuur gehelp, en die Huis het op 9 Februarie 1825 vir hom 'n oorwinning behaal - byna drie maande na die verkiesingsdag. Clay is toe aangestel as minister van buitelandse sake onder sy administrasie.

Maar Clay se skielike steun vir Adams en die hoogste kabinetspos het Jackson woedend gemaak, aangesien die verslane kandidaat die beurs as hul 'korrupte winskopie' genoem het.

Nadat Adams vier jaar lank in die Withuis gedien het, het hy 'n wrede verlies van Jackson beleef, toe hy meer as twee keer soveel stemme as die kieskollege verloor het.

Die verkiesing van 1824 was 'n tydperk van verdeeldheid in die land, aangesien die presidentskandidate en hul ondersteuners ideologie en politieke waardes herbalanseer het. Met so 'n stywe wedloop tussen vier kandidate, het dit lank geduur voordat Amerikaners herstel het van die politieke hitte wat tussen die kandidate vervleg was, wat op hul ondersteuners vertaal het.

Byna twee eeue vorentoe, en Amerika sien nou 'n soortgelyke skeiding. Die verkiesingsuitslae tussen Trump en Biden sal nie een van hulle 'n duidelike grondverskuiwing gee nie, maar eerder 'n duidelike onenigheid in 'n land, aangesien die slagveldstate marges toon wat so naby is dat die president in een van hulle 'n heroorweging gevra het.

Net soos 1824 dui streng verkiesingsuitslae op 'n oënskynlike skeiding in Amerika wat dekades kan duur.


Inhoud

1824: John Quincy Adams Edit

Die presidentsverkiesing van 1824, wat op 26 Oktober 1824 gehou is, was die eerste verkiesing in die Amerikaanse geskiedenis waarin die algemene stemming van belang was, aangesien 18 state verkiesings verkies het deur volksstemme (ses state het die keuse nog aan hul staatswetgewers oorgelaat). Toe die finale stemme op 1 Desember in die 18 state getel is, het Andrew Jackson 152,901 gewilde stemme gekry vir John Quincy Adams se 114,023 Henry Clay het 47,217 gewen en William H. Crawford 46,979. Die kieskollege het egter slegs 99 stemme gegee, 32 minder as wat hy nodig gehad het vir 'n meerderheid van die totale stemme. Adams het 84 verkiesingsstemme gewen, gevolg deur 41 vir Crawford, en 37 vir Clay toe die kieskollege op 1 Desember 1824 vergader. [13] Al vier kandidate in die verkiesing vereenselwig hulle met die Demokraties-Republikeinse Party.

Aangesien geen kandidaat die vereiste aantal stemme (131 totaal) van die kieskollege verkry het nie, is die verkiesing deur die Huis van Verteenwoordigers beslis volgens die bepalings van die twaalfde wysiging van die Amerikaanse grondwet. Aangesien die 12de wysiging lui dat die drie beste kandidate in die verkiesingsstem kandidate is tydens die voorwaardelike verkiesing, beteken dit dat Henry Clay, wat vierde geëindig het, uitgeskakel is. As speaker van die Huis was Clay egter steeds die belangrikste speler in die bepaling van die uitslag van die verkiesing.

Die voorwaardelike verkiesing is op 9 Februarie 1825 gehou, met elke staat een stem, soos bepaal deur die wense van die meerderheid van die kongresverteenwoordigers van elke staat. Adams het skaars die wenner geword, met die meerderheid van die verteenwoordigers uit 13 uit 24 state wat in sy guns stem. Die meeste ondersteuners van Clay, saam met verskeie ou federaliste, het hul stemme in genoeg state na Adams oorgeskakel om hom die verkiesing te gee. Kort na sy inhuldiging as president, benoem Adams Henry Clay as sy minister van buitelandse sake. [13] Hierdie resultaat het 'n bron van groot bitterheid geword vir Jackson en sy ondersteuners, wat die verkiesing van Adams tot 'korrupte winskopie' verklaar het en geïnspireer is om die Demokratiese Party te stig. [14] [15]

1876: Rutherford B. Hayes Edit

Die presidentsverkiesing van 1876, wat op 7 November 1876 gehou is, was een van die mees omstrede en omstrede presidentsverkiesings in die Amerikaanse geskiedenis. Die uitslag van die verkiesing is nog steeds een van die mees omstrede ooit, hoewel daar geen twyfel is dat die demokraat Samuel J. Tilden van New York die Republikeinse Rutherford B. Hayes van Ohio in die gewilde stemming oortref het nie, met Tilden wat 4,288,546 stemme en Hayes 4,034,311 gewen het. Tilden was, en bly, die enigste kandidaat in die Amerikaanse geskiedenis wat 'n presidensiële verkiesing verloor het ondanks die ontvangs van 'n meerderheid (nie net 'n meerderheid) van die algemene stemme nie. [16]

Na 'n eerste telling van stemme, wen Tilden 184 verkiesingsstemme teenoor Hayes se 165, met 20 stemme onopgelos. Hierdie 20 verkiesingsstemme was in geskil in vier state: in die geval van Florida (4 stemme), Louisiana (8 stemme) en Suid -Carolina (7 stemme) het elke party berig dat sy kandidaat die staat gewen het, terwyl in Oregon een kieser is onwettig verklaar (as 'n "verkose of aangestelde amptenaar") en vervang. Die vraag wie aan hierdie 20 verkiesingsstemme toegeken moes word, is die kern van die debat oor die verkiesing van 1876.

Die 15-verkiesingskommissie is op 29 Januarie 1877 gestig om te debatteer oor die twintig kiesstemme wat in geskil was. Die kiesersopbrengste wat die Kommissie aanvaar het, stel Hayes se oorwinningsmarge in Oregon op 1 057 stemme, Florida op 922 stemme, Louisiana met 4 807 stemme en Suid -Carolina met 889 stemme die naaste gewilde stemmarge in 'n beslissende staat in die Amerikaanse geskiedenis tot die presidensiële verkiesing van 2000. Op 2 Maart is 'n informele ooreenkoms aangegaan om die geskil op te los: die kompromie van 1877, wat al 20 die betwiste kiesstemme aan Hayes toegeken het. In ruil vir die instemming van die Demokrate in die verkiesing van Hayes (wat ingestem het om slegs 'n termyn van vier jaar as president te dien en nie om herverkiesing te vra nie), het die Republikeine ingestem om federale troepe uit die suide te onttrek, wat die heropbou beëindig. Die kompromie het die mag in die suidelike state effektief afgestaan ​​aan die Democratic Redeemers, wat hul agenda voortgesit het om die Suide terug te keer na 'n politieke ekonomie wat lyk soos dié van sy vooroorlogse toestand, insluitend die ontbinding van swart kiesers en die grondslag lê vir wat sou bekend staan ​​as die Jim Crow -era. [17] [18]

1888: Benjamin Harrison Edit

In die verkiesing van 1888, wat op 6 November 1888 gehou is, het Grover Cleveland van New York, die huidige president en 'n demokraat, probeer om 'n tweede termyn te kry teen die Republikeinse benoemde Benjamin Harrison, 'n voormalige Amerikaanse senator van Indiana. Die ekonomie was voorspoedig en die land was in vrede, maar hoewel Cleveland 5,534,488 gewilde stemme gekry het teenoor 5,443,892 stemme vir Harrison, 'n voorsprong van 90,596 stemme, het hy in die kieskollege verloor. Harrison het 233 verkiesingsstemme gekry, Cleveland slegs 168.

Tariefbeleid was die belangrikste kwessie tydens die verkiesing. Harrison neem die kant van nyweraars en fabriekswerkers wat die tariewe hoog wou hou, terwyl Cleveland streng tariewe as onregverdig teenoor verbruikers veroordeel het. Sy teenkanting teen pensioene van die burgeroorlog en opgeblase geldeenheid maak ook vyande onder veterane en boere. Aan die ander kant het hy 'n sterk hand in die suide en grensstate gehou en 'n beroep op die voormalige Republikeinse Mugwumps gedoen.

Harrison het byna die hele Noord- en Midde -Weste -state gevee, die gewilde stem verloor slegs in Connecticut (met 336 stemme) en New Jersey (met 7,148 stemme), en het die swaaistate van New York (met 14,373 stemme) en Indiana (met 2,348) smal gedra. stemme) (Cleveland en Harrison se onderskeie tuisstate) met 'n marge van 1% of minder om 'n meerderheid van die verkiesingsstemme te behaal (New York met 36 kiesstemme en Indiana met 15 kiesstemme). Anders as die verkiesing van 1884, het die krag van die Tammany Hall -politieke masjien in New York gehelp om Cleveland die 36 kiesstemme van sy tuisstaat te ontken. [19] [20]

Cleveland sou later suksesvol 'n tweede termyn in die presidensiële verkiesing van 1892 soek, en die enigste president in die Amerikaanse geskiedenis word wat twee nie-opeenvolgende terme dien.

2000: George W. Bush Edit

Die presidentsverkiesing van 2000, wat op 7 November 2000 gehou is, het die Republikeinse kandidaat George W. Bush (die huidige goewerneur van Texas en die seun van die voormalige president, George HW Bush) ontstel teen die demokratiese kandidaat Al Gore (die voormalige vise -president van die Verenigde State onder Bill Clinton). Ondanks die feit dat Gore 543 895 meer stemme gekry het ('n voorsprong van 0,51 persent van alle uitgebrachte stemme), het die kieskollege Bush as president gekies deur 'n stem van 271 tot 266. [21]

Visepresident Gore het die Demokratiese benoeming relatief maklik verseker. Bush word beskou as die vroeë gunsteling vir die Republikeinse benoeming, en ondanks 'n omstrede primêre stryd met senator John McCain en ander kandidate, het hy die nominasie teen Super Tuesday verseker. Baie derdepartykandidate het ook deelgeneem, veral Ralph Nader. Bush het die voormalige minister van verdediging, Dick Cheney, as sy hardloopmaat verkies, en Gore het senator Joe Lieberman as syne gekies. Beide kandidate vir die groot party het hoofsaaklik gefokus op binnelandse aangeleenthede, soos die begroting, belastingverligting en hervormings vir federale maatskaplike versekeringsprogramme, hoewel buitelandse beleid nie geïgnoreer is nie. [22]

Die uitslag van die verkiesing hang af van die stemming in Florida, waar Bush se noue oorwinningsmarge van slegs 537 stemme uit byna ses miljoen stemme wat op die verkiesingsaand uitgebring is, 'n verpligte herberekening veroorsaak het. Met litigasie in sekere provinsies is bykomende tellings begin, en hierdie litigasie het uiteindelik die Hooggeregshof van die Verenigde State bereik. Die hof se omstrede beslissing in Bush v.Gore, wat op 12 Desember 2000 aangekondig is, het die herhalings beëindig en Florida se 25 stemme vir die kieskollege effektief aan Bush toegeken en hom die oorwinning gegee. Later studies het teenstrydige menings gekry oor wie die telling sou wen as dit toegelaat is om voort te gaan. [23] Landwyd het George Bush 50,456,002 stemme (47,87%) gekry en Gore 50,999,897 (48,38%). [21]

2016: Donald Trump Edit

Die presidensiële verkiesing van 2016, wat op 8 November 2016 gehou is, het die Demokratiese genomineerde Hillary Clinton (voormalige Amerikaanse senator van New York, minister van buitelandse sake en presidentsvrou vir president Bill Clinton) en die Republikeinse genomineerde Donald Trump, 'n sakeman (eienaar van die Trump) Organisasie) [24] [25] uit New York. Beide genomineerdes het onstuimige reise in primêre wedrenne gehad [26] [27] en is deur die algemene publiek ongunstig gesien. [28] By die verkiesing was verskeie derdepartykandidate, [29] en daar is meer as 'n miljoen inskrywingsstemme uitgebring. [30]

Tydens die 2016-verkiesing het 'peilings voor die verkiesing 'n hoë voorspelling veroorsaak dat Hillary Clinton se kans om die presidentskap te wen ongeveer 90 persent was, met ramings wat wissel van 71 tot meer as 99 persent.' [31] Nasionale meningspeilings was oor die algemeen akkuraat, wat 'n voorsprong van Clinton van ongeveer 3% in die nasionale volksstem toon (sy het uiteindelik die volksstem van twee partye met 2,2% gewen). [31] Meningspeilings op staatsvlak "toon 'n mededingende, onsekere wedstryd. Maar Trump se steun in die Midde-Weste is duidelik onderskat." [31] Trump het op die verkiesingsdag die verwagtinge oortref deur die tradisioneel Demokratiese Rust Belt -state Michigan, Pennsylvania en Wisconsin met smalle marges te wen. [32] Clinton behaal groot marges in groot state soos Kalifornië, Illinois en New York en wen Kalifornië met 'n marge van byna 4,3 miljoen stemme, terwyl hy nader aan die wen van Texas, Arizona en Georgië kom as enige demokratiese genomineerde sedert die begin van die millennium, maar verloor steeds met 'n beduidende marge. [33] Clinton het ook die Demokratiese mediumgrootte state soos Maryland, Massachusetts, New Jersey en Washington met groot marges gewen. Clinton het daarin geslaag om Trump in Virginia, 'n swaaistaat, op te hef waar haar hardloopmaat Tim Kaine as goewerneur gedien het. Trump het ook die tradisionele staat Florida, sowel as die onlangse slagveldstaat Noord -Carolina, gewen, wat verder bygedra het tot die verkiesing van die gewilde stem. Trump het met groot marge gewen in Indiana, Missouri, Ohio en Tennessee.

Toe die kieskollege op 19 Desember 2016 sy stemme uitbring, [34] ontvang Trump 304 stemme vir Clinton se 227 met sewe kiesers wat na ander keuses gaan, die mees ontroue kiesers (2 van Trump, 5 van Clinton) in enige presidentsverkiesing in meer as honderd jaar. Clinton het nietemin in die algemene verkiesing byna drie miljoen meer stemme (65 853 514 - 62 984 828 = 2 868 686) gekry as Trump, wat Clinton 'n voorsprong van 2,1% bo Trump gegee het. [35]

Tydens sy eerste ontmoeting met die kongresleiers na die verkiesing, gebruik Trump die geleentheid "om valslik te beweer dat miljoene ongemagtigde immigrante hom van 'n gewilde meerderheid van stemme beroof het". [36] [37] Trump het hierdie ontblote bewering herhaal tydens 'n vergadering met lede van die kongres in 2017, [36] in 'n toespraak in April 2018, [38] en in 'n televisie -onderhoud in Junie 2019. [39]

In die Amerikaanse presidentsverkiesing van 1960 verslaan die Demokratiese kandidaat John F. Kennedy die Republikeinse kandidaat Richard Nixon en wen 303 stemme vir die kieskollege teen die 219 van Nixon. Kennedy word ook oor die algemeen beskou as die gewilde stem, met 'n skrale marge van 0.17 persent ( die tweede smalste wenmarge ooit, na die verkiesing van 1880), maar op grond van die ongewone aard van die verkiesing in Alabama, het politieke joernaliste John Fund en Sean Trende later aangevoer dat Nixon eintlik die gewilde stem gewen het. [41] [42]

Die kontroversie spruit voort uit die feit dat stembriewe in Alabama die individuele kiesers wat aan die kandidate beloof is, gelys het, eerder as 'n enkele kieserslys vir elke kandidaat, soos in al die ander state. Daar was 11 Republikeinse kiesers toegesê aan Nixon, 6 onbetwiste Demokratiese kiesers, en 5 Demokratiese keurders aan Kennedy, waaruit elke kieser tot 11 kon kies. [43] Gevolglik is daar verskeie moontlike maniere om die algemene stem te bereken wat elke kandidaat ontvang.

Die historikus en Kennedy -medewerker Arthur M. Schlesinger jr het geskryf dat "dit onmoontlik is om vas te stel wat Kennedy se gewilde stem in Alabama was" en onder een veronderstelde scenario sou "Nixon die gewilde stem met 58,000 gewen het". [44] Die 15 kieskollege stem vir die demokraat Byrd - wat nie 'n kandidaat was nie en ook nie 'n veldtog gehad het nie - bied die voer vir argumente oor verskillende scenario's. Volgens die politieke wetenskaplike Steven Schier, "As 'n mens die Demokratiese stemme van Alabama in verhouding tussen die Kennedy- en Byrd -verdelings verdeel, haal Nixon 'n populasie van meer as 50 000 stemme uit", sou hierdie marge van 0,07 persent die smalste marge ooit in 'n presidentsverkiesing gewees het, met geen invloed op die uitslag van die kieskollege nie. [45] [46] Die Congressional Quarterly bereken die volksstem op hierdie manier ten tyde van die 1960 -verkiesing. [41]

In die geval is die staat se verkiesingsstemme toegeken aan die Demokratiese leisteen, waarvan die ses onbetwiste kiesers hul stemme vir die nie-kandidaat Harry F. Byrd uitgebring het as 'n protes teen Kennedy se steun aan burgerregte, terwyl die ander vyf kiesers vir Kennedy gestem het .


By die presidentsverkiesing van 1824 kom Andrew Jackson eerste in die gewilde stemming, maar tweede in die verkiesingsstem. het eerste gekom in beide die algemene stemming en die verkiesingsstem. was tweede in die gewilde stemming, maar eerste in die verkiesingsstem. het tweede gekom in beide die algemene stem en die verkiesingsstem.

Verduideliking: John Quincy Adams verslaan Andrew Jackson in 1824 deur meer verkiesingsstemme deur die Huis van Verteenwoordigers te behaal, alhoewel Jackson oorspronklik meer gewilde en verkiesingsstemme gekry het.

Hulle het almal gehardloop, maar John Quincy Adams het gewen

John Quincy Adams verslaan Andrew Jackson in 1824 deur meer verkiesingsstemme deur die Huis van Verteenwoordigers te behaal, alhoewel Jackson oorspronklik meer gewilde en verkiesingsstemme gekry het. Maar John Quincy Adams het president geword

Hulle het almal gehardloop, maar John Quincy Adams het gewen, dus die een wat nie waar is nie, sou C) Andrew Jackson gewen het.

By the Way, John Quincy Adams is deur die Huis van Verteenwoordigers verkies nadat Andrew Jackson die gewildste en verkiesingsstemme gewen het, maar nie 'n meerderheid gekry het nie.


Verkiesingsdag

In daardie era het kandidate nie vir hulself geveg nie. Die veldtog is aan bestuurders en surrogate oorgelaat, en gedurende die jaar het verskillende partydiges gepraat en geskryf ten gunste van die kandidate.

Toe die stemme regoor die land getel is, het Jackson 'n veelheid van die gewilde sowel as die verkiesingsstem gewen. In die kieskollege -tabelle was Adams tweede, Crawford derde en Clay vierde.

Terwyl Jackson die gewilde stem wen wat getel is, het sommige state destyds kiesers in die staatswetgewer gekies en nie 'n algemene stem vir president getel nie.


Oorsig van die stem van die kieskollege in 1824

Die kieskollege is een van die moeiliker dele van die Amerikaanse kiesproses om te verstaan. Alhoewel voorsiening gemaak is vir die verkiesing van die president en vise-president in artikel II, afdeling 1, klousules 2, 3 en 4 van die Amerikaanse grondwet, het die proses vandag aansienlik wegbeweeg van die oorspronklike bedoeling van die raamwerkers. Deur die jare het 'n kombinasie van verskeie faktore die kieskollege en die kiesproses beïnvloed. Dit sluit in belangrike presidentsverkiesings, soos die tussen John Adams en Thomas Jefferson in 1796 en 1800, die ontwikkeling van die politieke partystelsel en die verloop van die 12de wysiging.

Die opstellers van die Grondwet beskou die verkiesing van die president en vise-president as 'n belangrike kwessie, en die meeste was bang vir die voor die hand liggende opsies. Die verkiesing van die president deur die kongres sal die magsbalans tussen die uitvoerende gesag en die wetgewende gesag versteur, terwyl verkiesing deur die mense moontlik nie die beste persoon in die amp plaas nie. Baie het geglo dat Amerikaners te verspreid was en dus nie voldoende ingelig kon word om so 'n belangrike besluit te neem nie.

Alexander Hamilton het die kompromie opgestel wat in die Grondwet ingesluit sou word. Onder hierdie stelsel, toe 'n burger in die presidentsverkiesing gestem het, het hy eintlik 'n stem uitgebring om 'n presidentsverkieser te kies. In teorie word 'n burger se stem vandag op dieselfde wyse uitgebring. Hamilton se plan bevat agt belangrike punte.

  1. Elke staat kry 'n aantal kiesers wat gelyk is aan die som van sy senatore en lede van die Huis van Verteenwoordigers.
  2. Staatswetgewers sou besluit oor die metodes om kiesers in hul onderskeie state te kies.
  3. Kiesers sou in hul eie state vergader, elk wat twee stemme op een stembrief uitbring, elk stem vir 'n ander presidentskandidaat.
  4. Die president van die senaat sou die verkiesingsstemme oopmaak en tel voor 'n gesamentlike kongresgeleentheid.
  5. Die kandidaat wat die grootste aantal stemme gekry het, wat ook die meerderheid van die kieskollege was, sou president word.
  6. Die kandidaat wat die tweede grootste aantal stemme gekry het, word ondervoorsitter.
  7. In die geval van 'n staking van kandidate wat ook 'n meerderheid van die kiesstemme uitmaak, sou die Huis die president uit hulle kies. As niemand 'n meerderheid van die stemme gehad het nie, sou die Huis die president uit die vyf hoogste kandidate op die lys kies. Deur die staat sou stem, 'n meerderheid van die state sou nodig wees om 'n keuse te maak.
  8. Die ondervoorsitter sou altyd die persoon wees wat die grootste stemme na die president gehad het. In die geval van 'n staking van twee of meer, sou die Senaat uit hulle kies.

Die oorspronklike plan vir die kieskollege werk suksesvol vir die twee keer dat George Washington tot president verkies is. 'N Groot gebrek het egter duidelik geword na die verkiesing van 1796. Volgens die Grondwet het elke kieser slegs een stembrief uitgebring met twee name daarop. John Adams, 'n federalis, het die grootste aantal stemme gekry. Thomas Jefferson, die Demokratiese Republikein, het met drie stemme teen Adams verloor en vise-president geword. Die opstellers was nie ten gunste van politieke partye nie en het geen melding gemaak van hulle in die Grondwet nie. Tog was hier 'n president en vise-president van verskillende partye, en Adams en Jefferson was sterk gekant oor baie belangrike kwessies, waaronder die regte van die staat, die mag en grootte van die nasionale regering en tariewe. Die uitslag van die verkiesing van 1796 sou 'n invloed hê op die manier waarop kiesers gekies sou word, asook op die manier waarop hulle sou stem in toekomstige verkiesings.

In die verkiesing van 1800 het John Adams, die posbekleër, weer Thomas Jefferson in die gesig gestaar. Hierdie keer is die Demokratiese Republikeinse kiesers aangemoedig om die partytjiekaartjie te stem, dit wil sê Thomas Jefferson vir president en Aaron Burr vir vise-president. Seventy-three electors did just that, resulting in a tie for president between Jefferson and Burr. Under the Constitution, the vote moved to the House where Federalists desiring to embarrass Jefferson voted for Burr, forcing the ballot 35 times over six days. Finally, Alexander Hamilton reluctantly supported Jefferson and the tie was broken.

The election of 1800 had several lasting effects on the Electoral College system. It was the first time that a two-candidate ticket was promoted by a party, as well as the beginning of the practice of nominating electors who pledged to automatically vote the party ticket. This new development was directly opposed to the framers' original version of the electors as "free agents'" or informed, respectable, independent citizens from each state. By 1804, the 12th Amendment was passed, making up for the weakness in the original Clause 3. Never again would such a tie be possible, as separate ballots would now be cast for president and vice-president.

The Election of 1824 and the featured document, Tally of the 1824 Electoral College Vote, bring to light two important points about the electoral system, one of them constitutional and the other born of the political party system. The election of 1824 had several candidates as serious contenders. The official Republican candidate, William H. Crawford of Georgia, was nominated by a caucus, a private meeting of party leaders, but he lacked the backing of much of the party. Challenging Crawford and bucking the caucus nominating method, were Republicans Andrew Jackson of Tennessee, Henry Clay of Kentucky, and John Quincy Adams of Massachusetts. Nomination by the caucus had been under fire for years as being undemocratic, and the issue reached its peak by 1824. (Today most states use direct primaries to nominate candidates while a small number still use nominating conventions.)

With so many candidates in the election of 1824, it's not surprising that no candidate received a majority of votes in the Electoral College. Andrew Jackson had a plurality of both the popular vote (40.3%) and the Electoral College vote, but he did not hold the constitutional requirement of a majority of the electoral votes. For the first time, the presidential election vote proceeded to the House of Representatives. There, John Quincy Adams was chosen primarily because Henry Clay, never a Jackson supporter, placed his support behind Adams. Jackson was outraged after Adams appointed Clay secretary of state, and he proclaimed it a "corrupt bargain." While he was never able to prove any actual bribery or corruption occurred, the accusation endured and influenced the next election, as well as Clay's political career.

Today most Americans perceive the Electoral College as a formality necessitated by the Constitution. Electors meet in their states on the Monday after the second Wednesday in December and cast their votes just as they did in 1824. The votes are sealed and sent by registered mail to Washington, D.C., where they are opened and counted before a joint session of Congress when they convene in January. In recent history rarely has an elector failed to vote automatically for the candidate winning his or her state's popular votes. In 1976 a Republican elector in Washington voted for Ronald Reagan instead of Gerald Ford, the Republican Party's candidate. In 1972, a Republican from Virginia voted for the Libertarian candidate rather than the Republican, Richard Nixon.

There are critics today who point to several remaining flaws in the Electoral College system. The most obvious of these is the risk that the popular vote winner will not receive the majority of votes in the Electoral College. The winner-take-all feature of the system makes this a possibility it has happened five times in our history: 1824, 1876, 1888, 2000, and 2016. Another point of criticism is that the electoral vote distribution is not proportional to the popular vote distribution because of the automatic two votes per state provision. If you contrast the number of electoral votes per person in California and Alaska, this point is clear. "Faithless electors," as described earlier in the 1972 and 1976 examples, are also a flaw according to opponents. Yet never has a broken pledge affected the outcome of an election. Finally, critics highlight as unfair the provisions calling for choice by the House or the Senate in the case of a tie or lack of majority. Voting by state gives small states the same weight as large states, and if a state's representatives were divided, its vote could be relinquished. Additionally, a strong third party candidate could make it difficult for any candidate to earn a majority.

Different opponents and critics of the present system have developed various alternatives over the years, beginning after the election of 1796 when Adams defeated Jefferson by three electoral votes. Since that time more than five hundred constitutional amendments to reform the Electoral College have been introduced to Congress, more amendments than for any other constitutional issue. In May, 2001, there were three amendments pending in Congress, as well as two bills proposing commissions to study the Electoral College.

Proponents of the Electoral College claim that critics exaggerate the risks in our present system, pointing to the very small number of occasions where their concerns have come to fruition. Only two elections in our history were ever decided in the House and none since 1825. The Electoral College system also reduces the possibility of voter fraud in a direct national election votes could be bought anywhere, even in heavily concentrated Democratic or Republican states where under the present system, few would bother to attempt such a thing. In addition, while small states may be overrepresented under the present system, under any other alternatives smaller states would virtually be ignored. Most importantly, supporters of the Electoral College would add that it is a tried and true system, one that is efficient, identifies a winner quickly, and avoids recounts. For these reasons, Americans would be foolish to risk experimenting with a new one.

Citizens and lawmakers have been generating ideas and engaging in debates about the Electoral College for two centuries, with the most recent resurgence occurring after the election of 2000. The question is whether this pattern will continue, or can lawmakers craft a clear and compelling plan that will generate the kind of political and public support necessary to affect a constitutional amendment. History has demonstrated that it is more realistic to expect the present system to endure, as each reform idea works to the advantage or disadvantage of a different interested and vocal group.

The Federal Register's Electoral College web page is an additional resource for more detailed information regarding the functions of the Electoral College and presidential election statistics from 1789 through 2000.

Bibliografie

League of Women Voters. Choosing the President: A Citizen's Guide to the Electoral Process. New York: Lyons & Burford, 1992.

McClenaghan, W. A. Magruder's American Government. Needham, MA: Prentice Hall School Group, 1997.

Pessen, E. Jacksonian America: Society, Personality, and Politics. Homewood, IL: Dorsey Press, 1978.

Viola, H. J. Why We Remember United States History. Menlo Park, CA: Addison-Wesley, 1998.

Die dokumente

Tally of the 1824 Electoral College Vote
National Archives and Records Administration
Records of the House of Representatives
Record Group 233
National Archives Identifier 306207

Article Citation

This article was written by Mary Frances Greene, a teacher at Marie Murphy School, Avoca District 37, Wilmette, IL.


1824 Presidential Elections - History

For the nation’s overwrought nervous system, the 2020 presidential campaign was akin to a punitive marathon. And now the finish line has been moved back.

In most presidential elections, the results have become clear within hours of the polls closing, the losers graciously concede, the winners thank everyone and then celebrate, and the public accepts the results long before the Electoral College formalizes them in December.

That obviously hasn’t been the case in 2020.

Ballots are still in question, legal challenges are underway, and it’s not clear yet when the outcome in the race between Republican President Donald Trump and Democratic rival Joe Biden is going to be resolved once and for all.

But no matter what happens, this election is unlikely to approach a record for the longest wait between an Election Day and a final determination of the outcome.

Here are three cases from the Electoral Hall of Fame. (Not included is the election of 1800 between Thomas Jefferson and John Adams, which Jefferson won and led to the duel in which Alexander Hamilton was killed. The voting itself took place under different rules and occurred over a six-month period.)

1824: 71 days between end of voting and decision

Balloting ended on Dec. 1 without a winner. The top vote-getters were war hero Andrew Jackson John Quincy Adams, son of the second president William H. Crawford and Henry Clay, who years later would utter the famous phrase, “I’d rather be right than president” in defending his pro-abolitionist views.

No candidate obtained an electoral majority, so the election went to the House of Representatives, which had to choose among the top three. That eliminated Clay, and Crawford had suffered a stroke.

That left Jackson and Adams, and even though Jackson had won a plurality in the election, on Feb. 9, 1825, the House made the Adams family the nation’s first father-son presidential team.

1876: 115 days between end of voting and decision

This centennial year election would be the reigning wait-time champion.

Democrat Samuel J. Tilden defeated Republican nominee Rutherford B. Hayes by more than 250,000 votes, or by three percentage points, a clear majority in the popular vote. But Tilden came up one vote short of electoral majority, with 184 out of the 369 total. Hayes received 165 electoral votes, but the remaining 20, among three Southern states, remained in dispute.

It was not a civil dispute. Republicans accused Democrats of using force and intimidation to keep Black people from voting. Democrats alleged that Republicans dumped ballot boxes into bodies of water and smeared ink on ballots to make them illegible, according to G. Terry Madonna, the veteran political analyst at Franklin and Marshall College.

After the Civil War, profound divisions persisted between the North and South. Southerners wanted an end to Reconstruction and the presence of federal troops, and this ended up being Hayes' serpentine path to the presidency.

To resolve the election impasse, Congress created a commission in January 1877 that included House members, senators, and Supreme Court justices.

But as so often happens in politics the real action was in the back room. In the end Republicans agreed to remove the federal troops from the South, in effect ending reconstruction, and Democrats promised to respect the the rights of Black Americans, as history.com noted. In return, Hayes would become president.

The deal, which became known as the Compromise of 1877, was sealed on March 2, and Hayes was very quietly inaugurated on Saturday night, March 5.

Incidentally, one of the three states in dispute was Florida, which was at the epicenter of an election crisis 124 years later.

2000: 36 days between end of voting and decision

The election came down to Florida, and the networks projected that George W. Bush was going to win the state narrowly and the presidency. So Vice President Al Gore called his rival to say he would concede.

But then updated vote counts tightened the margin, and Gore called Bush back to say never mind. Bush, who had prepared his victory speech, was nonplussed.

Bush: “Let me make sure I understand. You’re calling me back to retract your concession?"

Gore: “You don’t have to get snippy about this.”

Bush was declared the winner by 537 votes in Florida, where his brother Jeb was governor. Gore demanded a recount and litigation followed, and the nation was introduced to the concept of the “hanging chad.”

Some Florida counties used ballots with perforated squares next to candidates' names that voters were to puncture. A machine then would read the holes.

The problem: Some of the chads were left hanging, and how to count a ballot with hanging chads became a critical issue in the litigation that dragged on for weeks. At one point, former Pennsylvania Gov. Ed Rendell, then head of the Democratic National Committee, took some heat from party leaders for telling Gore to drop it and move on.

After the Supreme Court ordered a halt to the recounts, Gore conceded on Dec. 13, even though he had won the popular vote.

No waiting

Although the nation has experienced other extraordinarily close presidential elections, Americans historically have accepted the outcomes. “It’s unusual globally,” said David Barker, director of the Center for Congressional and Presidential Studies at American University.

In 1960, Democrat John F. Kennedy defeated Republican Richard M. Nixon by a nanometer-thin margin. Nixon, however, declined to challenge the election.

In all, five presidents actually lost the popular vote.

The most recent case in point was 2016, in which Democratic nominee Hillary Clinton outpolled Trump.


Kyk die video: Partij van Poetin houdt meerderheid na Russische verkiezingen (November 2021).